Skaitmeninė mokymo priemonė chemijai

6
C
Anglis
12,01
Atominis skaičius 6
Elemento simbolis C
Elemento pavadinimas Anglis
Atominė masė 12,0107
Elektronų išdėstymas
2, 4
Tankis 2260 kg/m3
Virimo temperatūra 4027 °C
Lydymosi temperatūra 3550 °C
Paplitimas Žemės plutoje 0,18 %
Atradimo metai Nežinoma 

Papildomi duomenys

Lotyniškas pavadinimas Carbo
Elektrinis neigiamumas 2,5
Jono krūvis +4, +2, –2
Elektronų konfigūracija 1s22s22p2
Atomo spindulys 77 pm
Jonų spinduliai  C4+, C4 16 pm, 260 pm
Atomo jonizacijos energija C+, C2+ 11,256 eV, 24,376 eV

Fizikinės savybės

Yra žinomos trys natūraliosios anglies alotropinės atmainos (grafitas, deimantas, amorfinė anglis) ir keletas sintetinių (fulerenai, anglies nanovamzdeliai, stikliškoji anglis, karbinas ir kt.). Grafitas – pilkai juodos spalvos, neskaidrūs kristalai. Grafitas yra minkštas, geras šilumos ir elektros laidininkas.


Deimantas – bespalviai skaidrūs kristalai, kiečiausia iš gamtoje esančių medžiagų. Deimantas yra izoliatorius: nepraleidžia elektros srovės ir šilumos.

Istorija. Pavadinimo kilmė

Su medžio anglimi žmogus susidūrė jau senovėje, tada, kai išmoko išgauti ugnį. Pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos žodžio carbo – medžio anglys. Grafito pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžio grapho – rašau. Žodis „deimantas“ kilęs iš graikų kalbos žodžio adamos- nenugalimas. Šis pavadinimas buvo pavartotas jau 16 m. m. e.

Fiziologinis poveikis

Anglis yra gyvybės pagrindas mūsų planetoje. Tarp biogeninių elementų anglis užima ypatingą padėtį. Didžiąją kiekvieno organizmo kūno masės dalį (apie 98 %) sudaro ir į organinių junginių sudėtį įeina anglis, vandenilis, azotas, deguonis, fosforas, siera. Angliavandenius sudaro anglis, vandenilis ir deguonis, lipidus – anglis, vandenilis, deguonis, kai kuriuos fosforas ir azotas, baltymus – anglis, vandenilis, azotas, deguonis, siera, o nukleorūgštis ir ATP – anglis, vandenilis, azotas, deguonis ir fosforas. 70 kilogramų sveriantis žmogus turi apie 45,5 kg deguonies, 12,6 kg – anglies, 7 kg – vandenilio, 14 kg – kalcio.

Tai įdomu

Kosminiai spinduliai dalį atmosferos azoto paverčia radioaktyviu anglies izotopu 14C (pusėjimo trukmė 5730 metų). Jis iki šiol plačiai naudojamas archeologinių radinių, medienos ir kitų medžiagų amžiui nustatyti. Pastaruoju metu iš grafito pluošto ir polimerinių medžiagų gaminami kompozitai – labai tvirtos ir lengvos konstrukcinės medžiagos. Jų panaudojimo spektras labai platus – nuo teniso rakečių iki orlaivių. Grafito pluoštą galima pagaminti kaitinant aukštoje temperatūroje ir inertinių dujų atmosferoje kokį nors organinį pluoštą, pavyzdžiui,dirbtinį šilką. Toks gamybos procesas vadinamas grafitizacija.

 
ES
UPC
Spora
Terra IT